סיור ברומא

מאת דורון קורקוס

רומא:

הביטוי התיירותי המקובל, "למצות עיר" או "להספיק עיר", אינו תקף ברומא. כעיר שמונה כ- 400 כנסיות, אינספור כיכרות ומזרקות, מוזיאונים, שווקים, מרחצאות ועתיקות מתקופות שונות, כל ביקור יהיה רק הכנה לביקור הבא.

יחד עם זאת גם בביקור ראשון חובה להגיע לשלושה מוקדים עיקריים: רומא הרומאית, קריית הוותיקן וסיור כיכרות ומזרקות.

יום ראשון: תכנית- רומא הרומאית

בערים עתיקות כמו רומא, שהייתה מרכזה של אימפריה ששלטה על העולם ומאוחר יותר בירת העולם הקתולי, וכן בירתה של איטליה, כל קיסר, אפיפיור או דיקטטור כמו מוסוליני ביקשו להטביע את חותמם על העיר. לפיכך גם כאשר נטייל במוקד רומאי ניתקל בכל העת גם באתרים נוצריים, רנסנסיים ואף מודרניים, יחד עם זאת ייחודו של האזור בו נטייל היום הוא בריבוי האתרים מהתקופה הרומית.

נתחיל את סיורנו דווקא בכנסיית "סן פייטרו אין וינקולי" שפירוש שמה 'פטרוס הקדוש בכבלים', בשל מיקומה על גבעת אסקוולינו סמוך לקולוסיאום. הכנסייה ממוקמת בפיאצה די סן פייטרו אין וינקולי וניתן להגיע אליה דרך תחנת המטרו של הקולוסיאום מ via de annibaldi . הכנסייה נבנתה בשנת 432 באתר שעל פי המסורת הנוצרית נצלב פטרוס בשנת 64 לספירת הנוצרים. על פי המסורת הכבלים שכבלו את פטרוס בירושלים והכבלים שכבלו אותו ברומא התאחדו  באורח פלא בעת שבאו במגע. הסיבה המרכזית לביקור בכנסייה היא אחוזת הקבר שבנה מיכלאנג'לו לאפיפיור יוליוס ה-2 , אחוזת הקבר לא הושלמה אך פסלו המפורסם של משה הוא סיבה טובה לביקור בכנסייה, פסל זה מהווה ביטוי נפלא לחידושי הרנסנס באנטומיה, ובהבעת הפנים עם הקרניים שעל ראשו.

כדי להגיע לקולוסיאום נחזור לתחנת המטרו ממנה הגענו, ונצא לרחבת הקולוסיאום. מלבד הקישור המובן של הקולוסיאום לקרבות לודר ולסרטים כמו גלדיאטור חובה עלינו להתעכב על הנקודה היהודית. הקולוסיאום נבנה בעלות עצומה בין השנים 80-72 לספירת הנוצרים, עלות שבאה משלל מלחמה לאחר ניצחונה של רומא על היהודים וחורבן בית המקדש. היהודים הם גם אלה שסיפקו את כוח העבודה. על עמודי הקולוסיאום שלוש כותרות; כותרת תחתונה דורית, מעליה כותרת יונית ובקומה השלישית כותרת קורינתית. מקיפים את מבנה הקולוסיאום כדי להגיע לשער קונסטנטינוס.

שער ניצחון זה נבנה לכבוד נצחונו של קונסטנטינוס על מקסנטיוס, ניצחון שבעקבותיו אימצה האימפריה הרומית את הדת הנוצרית. הקשת בנויה משלושה חלקים, שער מרכזי בו צעד קונסטנטינוס ושני שערים צדדיים בהם צעדו החיילים הזוטרים. בחלק העליון של הקשת ישנה כתובת שהיא פשרה, מצד אחד אימץ קונסטנטינוס את הנצרות, ומצד שני לא רצה הסנאט לוותר על זכויותיו, ולכן כתוב "בעזרת כוח עליון" או "המונחה על ידי כוח עליון".

מכאן חוצים את רחבת הקולוסיאום לכיוון ויה פורי אימפריאלי(via fori imperiali), בדרך נראה את שער טיטוס נשקף מהפורום הרומאי. גם כאן ראוי להתעכב על הנקודה היהודית. שער טיטוס נחנך בשנת 82 לספירת הנוצרים. עקבות הניצחון על היהודים וחורבן בית המקדש מתועדים בשער, ומי שייכנס לסיור בתוך הפורום הרומאי יראה את הדגם של מנורת המקדש ששימש לסמל המדינה. הדמויות המסותתות בשער נראות כאילו הן צועדות בתוך אותו שער ניצחון.

ויה פורי אימפריאלי תוביל אותנו עד לכיכר ונציה. בדרך נראה מימיננו את פורום טריאנוס ומשמאלנו את הפורום הרומאי.  פורום טריאנוס נבנה בין השנים 113-102, לאחר כיבוש רומניה(שבט שנקרא באותה עת דאקים, ומכאן דאקיה או דאצ'יה). לאחר הרס של חלק גדול מהפורום ניצב עמוד טריאנוס כזקיף בודד. גובהו של העמוד כ- 38 מטר ומגולפים בו למעלה ממאתיים מטר של אירועים מתוך הקרבות. כ- 2600 דמויות אשר איפשרו לחוקרים ללמוד רבות על הצבא הרומי וציודו. במקור היה בראשו פסל של טריאנוס, החליף אותו פסל של פטרוס הקדוש.

בהגיענו לכיכר ונציה נראה את הויטוריאנו המונומנט האדיר שיש הרואים אותו כֵזַר לאופייה של רומא, ובו פסלו של המלך ויטוריו עמנואלה ה- 2 ואת מזבח החייל האלמוני, בכיכר ונציה רואים את מבנה השגרירות של ונציה ואת פסל האריה המכונף(סמלה של ונציה). בגבה של אנדרטת הויטוריאנו שני גרמי מדרגות; הראשון מוביל לכנסיית סנטה מריה אין אראקולי-כנסייה מהמאה ה- 14, וגרם המדרגות השני מוביל לפיאצה די קמפידוליו, כיכר אשר תוכננה על ידי מיכלאנג'לו. בראש גרם המדרגות יקבל את פניכם פסל של הקיסר הפילוסוף מרקוס אורליוס, ומשני צדי הכיכר המוזיאונים הקפיטוליניים. צעידה על לגדר המקיפה את הכיכר תביא אתכם לתצפית יפה על הפורום הרומאי על כל שעריו, מקדשיו וארמונותיו.

אם נותר זמן ניתן להגיע בהליכה קצרה דרך ויה די תאטרו מרצ'לו לתאטרו די מרצ'לו, מבנה שיוליוס קיסר החל בבנייתו ואוגוסטוס השלים וקרא לו על שם אחיינו.

יום שני: סיור כיכרות ומזרקות

למרות שניתקל במונומנטים ואתרים מתקופות שונות, כמו הפנתיאון מהתקופה הרומית, ניתן לומר שסיור כיכרות מחזיר אותנו לתקופות הרנסנס והבארוק.

את סיורנו נתחיל בפיאצה נאבונה, לכיכר זו מומלץ לשוב בשעות הערב כאשר היא מוארת ומוצפת במטיילים, נגנים וציירים. לדעת כותב שורות אלה כיכר זו היא הכיכר היפה ברומא. מקור שמה הוא שריד לשם המקום מימי הביניים- "אין אגונה", שם זה משמר את העובדה שהקיסר דומיטיאנוס הקים באתר שנקרא "סירקוס אגונאליס" מסלול מירוצים ולכן עד היום צורת הכיכר אליפטית. בשוליים המערביים של הכיכר כנסייה בשם "סנט אנייזה אין אגונה", על שם אגנס אשר הומתה בגיל 13 בשל סירובה לוותר על אמונתה הנוצרית. הכנסייה תוכננה על ידי בורומיני, וכצחוק הגורל המבנה הסמוך לה הוא "פלאצו פמפילי", פמפילי הינו המממן של יריבו של בורומיני, ג'אן לורנצו ברניני. אותו ברניני הוא זה שעיצב את המונומנט המרכזי בכיכר "פונטנה די קוואטרו פיומי" (מזרקת ארבע הנהרות), על שם ארבעת נהרות גן עדן: הגאנגס, הנילוס, ריו דה לה פלאטה והדנובה.

מהלך 400 מטר מפיאצה נאבונה, נמצאת כיכר יפה נוספת- פיאצה קמפו דה פיורי(piazza campo de fiori). יש לחצות את פיאצה נאבונה עד סופה כ- 80 מטר, לפנות ימינה ל- via della cuccagna , ממנה פונים שמאלה לדרך הראשית שנקראת corso Vittorio emanuele  מהלך 20 מטר ואז לפנות ימינה ל- via dei baullari מהלך 130 מטר על דרך זו מוביל אותנו לקאמפו דה פיורי.

פירוש שמה של הכיכר הוא "שדה הפרחים", במקום שוק לתוצרת טרייה במהלך היום, ומקום בילוי תוסס בערב. מומלץ לשבת בשעות היום בבית קפה ולחשוב על גורלו העגום של ג'ורדנו ברונו שפסלו נשקף בכיכר. ג'ורדנו ברונו, מדען, פילוסוף ואסטרונום בן תקופת הרנסנס הועלה על המוקד בשל תיאוריה אנטי כנסייתית שהעלה.

מכאן נחזור 2000 שנה אחורה לפנתיאון מהתקופה הרומית, סך הכל מרחק של כ- 800 מטר. יש לחזור לקורסו ויטוריו עמנואלה, לפנות ימינה מהלך של כ- 240 מטר, לפנות שמאלה ל- via monterone כ- 60 מטר ואז לפנות שמאלה ל- via di torre argentina כ- 120 מטר ולהמשיך עוד כ- 150 מטר על via della rotunda (זהו למעשה המשכו של ויה די טורה ארגנטינה) ואז הפנתיאון מימיננו.

פירוש שמו של הפנתיאון, הוא מקדש כל האלים. הפנתיאון ברומא מהווה למעשה קבר של גדולי האומה כמו רפאל ומלכי איטליה אומברטו וויטוריו עמנואלה ה-2. זהו המבנה השמור ביותר מימי רומא העתיקה והוא מקורה בתקרתו המקורית שנבנתה בשנת 120 לספירת הנוצרים. מומלץ להיכנס ולהתרשם מהתקרה הייחודית המאפשרת ניקוז מי הגשמים, ולהשקיע מחשבה בעובדה שהמבנה בן כמעט אלפיים שנה, טרם עידן המנופים, המקדחות ושאר פלאי טכנולוגיה.

מכאן נצא לפונטנה די טרווי הידועה בשמה העממי מזרקת המשאלות, מהלך כ- 600 מטר. דרך via dei pastini מגיעים לפיאצה דיי פייטרה, ןממשיכים בוויה דה פייטרה עד שחוצים את ויה דל קורסו לויה דה לה מורטה שמובילה לאחר כ- 200 מטר לפונטנה די טרווי.

פונטנה די טרווי נבנתה במהלך המאה ה- 18 בתקופת הבארוק. בעוד שהרנסנס הקרין מתינות והרמוניה, הרי שהבארוק מנסה להרשים את המתבונן ומאופיין בחוסר איפוק, ודיסהרמוניה, אקטיבי ותוקף אותך מכל הכיוונים, מזרקה זו היא דוגמא מצוינת למאפיינים אלה. המזרקה ככל הנראה תוכננה על ידי ברניני ובוצעה על ידי סאלבי. הסלעים ברקע מטרוורטין, בגבם עמודים בעלי כותרת קורינתית ולצדן דמויות ובתוכן פוסידון רוכב על סוס ים, נימפות וטריטונים. המטבע שזרקתם למזרקת המשאלות אולי לא יחזיר אתכם לרומא אך הוא יגיע לאותם נזקקים שעריית רומא מעבירה אליהם את הכסף שנאסף.

יום שלישי-הוותיקן

ראשית לוותיקן כמקום קדוש ראוי להגיע בלבוש הולם. הוותיקן נמצא בצד המערבי של הטיבר, בעוד שעד עתה בילינו בצדו המזרחי. בוותיקן שני מוקדים עיקריים, בזיליקת סן פייטרו והמוזיאונים שכוללים את הקפלה הסיסטינית.

הביקור שלנו מתחיל בכיכר הקולונטות, אותם 284 עמודים ברחבת הכניסה. כיכר זו עוצבה על ידי ג'אן לורנצו ברניני, הכיכר העצומה מדמה חיבוק של המאמינים על ידי הכנסייה. שתי נקודות ביקורת מקבילות את פני המבקרים בבזיליקה, ביקורת ביטחונית וביקורת לבוש.

שימו לב למספר פרטים במהלך ביקורכם:

א.      גודלן העצום של האותיות בכתובת העליונה(כ- 2 מטר גובהן)

ב.      על הרצפה יש כתובות עם מידות של כנסיות אחרות על מנת לקבל פרופורציות לגודלה העצום של הבזיליקה.

ג.        אינספור הפסלים, המפורסמים שבהם: הפייטה של מיכלאנג'לו, חופת המזבח של ברניני, אגן המים הקדושים, עם כיור משיש כתום, מתחתיו שיש שחור והדמויות משיש לבן.

ד.      הכיפה העצומה שתוכננה על ידי מיכלאנג'לו. מראש הכיפה תצפית מדהימה של כיכר סן פייטרו והוותיקן.

ה.      בגדי חיילי המשמר השוויצרי שעל פי הגרסה המקובלת עוצבו על ידי מיכלאנג'לו.

במידה ומבקרים במוזיאונים, מתחילים מהמוזיאונים ורק לאחר מיכן מגיעים לכנסייה. מתחילים במוזיאון המצרי, בלוודרה עם גלריית הפסלים הרומיים והיווניים כמו טורסו בלוודר, גלריית השטיחים וגלריית המפות, חדרי רפאל ומשם לגולת הכותרת- הקפלה הסיסטינית. האפיפיור יוליוס ה- 2 מזמין ב- 1508 את מיכלאנג'לו לצייר בקפלה הסיסטינית. מיכלאנג'לו מתגבר על המבנה הקמור ובמשך 4 שנים מצייר 353 דמויות המספרות את סיפור בראשית.  תשעה מדורים:

שלושת המדורים הראשונים- אלוהים בורא את האור, בריאת המאורות, ובמדור השלישי- "..ויקוו המים.."

שלושת המדורים הבאים- בריאת אדם, בריאת חווה ופיתוי וגירוש.

שלושה מדורים אחרונים- מזבח נוח, מבול ונוח בשכרותו.

מהקפלה הסיסטינית יוצאים דרך הדלת הימנית לעבר כנסיית סן פייטרו.

השלמה מתבקשת ליום הוותיקן הוא ביקור בקסטל סנט אנג'לו. המצודה ששימשה מגן לאפיפיורים נבנתה במקור כאחוזת קבר לקיסר אדריאנוס. לאחר מספר שינויים במהלך של למעלה מאלף שנים נכבשה המצודה על ידי האפיפיור ניקולס ה-3 ב- 1277, הוא זה שיצר את המעבר התת קרקעי לוותיקן, אותו מעבר ששימש אפיפיורים לעבור למצודה בעת מתקפה או חשש לחייהם. המצודה נמצאת בלונגוטברה קסטלו 50(lungotevere castelo), רחוב שלמעשה משמש המשך לויה די  קונצ'ילציונה (viadi conciliazone)  היוצא מבזיליקת סן פייטרו. המבצר משמש כיום כמוזיאון.

הערות חשובות:

א)      רומא כוללת אינסוף אתרים ראויים לביקור ולפיכך ביקור בן שלושה ימים לא יכול לכסות את כל מה שיש לעיר להציע. אתרים נוספים הראויים לביקור:

כנסיות:

 1. סן קלמנטה
 2. סן ג'ובאני אין לטראנו
 3. סנטה מריה אין טרסטברה
 4. סנטה מריה דל פופולו
 5. סנטה מריה מאג'ורה

כיכרות:

 1. פיאצה פארנזה
 2. פיאצה די ספאניה(ובתוכה כמובן המדרגות הספרדיות)
 3. פיאצה ברבריני
 4. פיאצה סנטה מריה אין טרסטברה

ב)      חלק מן האתרים בהם ביקרנו ראויים לביקור חוזר לבילוי ערב:

 1. פיאצה נאבונה
 2. פונטנה די טרווי
 3. קאמפו די פיורי
 4. פיאצה סנטה מריה אין טרסאברה

ג) בביקור העולה על שלושה ימים ראוי להקדיש ביקור לאתרים הנמצאים בקרבת רומא:

1. טיבולי

2. פרסקטי

3. נמי

4. קסטלי רומאני

 סיינה

סיינה עיר בטוסקנה, 55000 תושבים. את העיר הקים על פי האגדה ...

סיור ברומא

מאת דורון קורקוס רומא: הביטוי התיירותי המקובל, "למצות עיר" או "להספיק עיר", ...

פיזה

פיזה-מאת איבון אברהם : עיר במחוז טוסקנה, במרכז איטליה. כ- 88,000 תושבים, ...

סיורי יקבים

כיצרנית היין הגדולה בעולם, המגוון שיש לאיטליה להציע בנוגע לסיורי ...

פירנצה

פירנצה פירנצה שוכנת על גדות נהר הארנו, בעיר ובפרבריה מתגוררים כ-600,000 ...

סיינה

סיינה עיר בטוסקנה, 55000 תושבים. את העיר הקים על פי האגדה ...

סיור ברומא

מאת דורון קורקוס רומא: הביטוי התיירותי המקובל, "למצות עיר" או "להספיק עיר", ...

פיזה

פיזה-מאת איבון אברהם : עיר במחוז טוסקנה, במרכז איטליה. כ- 88,000 תושבים, ...

סיורי יקבים

כיצרנית היין הגדולה בעולם, המגוון שיש לאיטליה להציע בנוגע לסיורי ...

פירנצה

פירנצה פירנצה שוכנת על גדות נהר הארנו, בעיר ובפרבריה מתגוררים כ-600,000 ...